Bemutatók
Bemutató: Opel Ampera - Rövidpárlat
Az elektromos és hibridautózás lényegét sűrítette egy egységbe az Opel.
Hangtalanul suhanunk a holland autópályán, sokkal csendesebben, mintha valamelyik mai elektromos autóban ülnénk, a futóműzajok jóval visszafogottabbak. A félvezetőkbe fagyasztott cégvezetésnek, a Voltec rendszernek van mit tennie. Még belegondolni is rossz, ha embereknek kellene elvégezniük, hányan dolgoznának azon a logisztikai feladaton, hogy mikor mire mi az ideális időpont. Már az is épp elég lenne, ha csak azt kellene egy csapatnak kiszámolnia, hogy mikor kell elindulnia az igazi nagy, 110 kW-os (150 LE) 370 Nm nyomatékú villanymotornak, és mikor a 86 lovas, 1,4-es benzinmotornak, az 54 kW-os generátort mikor állítsa motor-, vagy töltésüzemre.
De a szervezésen kívül az is érdekes, hogy ez az egész egység együtt elöl, a motortérben, a gépháztető alatt gubbaszt, az automata sebességváltó szerepét is betöltő bolygóműves áttételrendszerrel, ami nagyon leegyszerűsítve még ráadásul a motorokat is szabályozza. Hűtésüket mindehhez még a bolygómű kenőolajára bízták.
![]() | |
![]() | ![]() |
![]() | |
| |
![]() |
Még véletlenül sem tévesztjük össze a rendszert a hibriddel. Ez alapjában elektromos autó. Az akkumulátort használja addig, ameddig lehet, a beépített benzinmotor lényegileg csak akkor jut szóhoz, ha az akkuszufla egy adott szint alá esik, ettől kezdve csak a közlekedési lehetőség folytatása a cél, nem az akkumulátor újratöltése, mondván, a konnektorból jövő áram sokkal olcsóbb a benzinnel termeltnél.
Jóllehet a szabályozási feltételek pillanatról pillanatra változnak, mi ebből semmit nem érzünk, szemeink mereven tapadnak a vezető előtti, a műszerfal szerepére hivatott egyetlen hatalmas kijelzőre, azon is arra a pályájának közepén lebegő gömbre, amelyik a mindenkori pillanatnyi energiafelhasználást jelzi. A csendet igazából semmi nem zavarja, a viszonylag gyors, 120-as tempó ellenére a szél sem zajong. Az Ampera vezetéséről készült videó.
A rugózás kifejezetten kellemes, az aránylag magas tömeg jót is tesz ennek, a Hollandiában meglehetősen gyakori fekvőrendőrön – az Astra módosított első McPherson- és hátsó csatolt lengőkarjaival alattunk – elegánsan, mintsem bólogatva hajtatunk át. A kocsi hosszanti szimmetriatengelyében, a kardánalagútban alacsonyan és biztonságosan elhelyezett Opel- és a koreai LG-fejlesztésű, a hátsó ülésnél T betűt alkotó, 198 kg-os, hűthető és a téli hidegben fűthető folyadékhűtésű lítiumion akkumulátor miatt mélyre huppant súlypontnak köszönhetően sportautósan stabil a kanyarodási tulajdonság.
Belül, az utastérben már jobban felismerhetők az Opel egyetemes raktárából származó elemek, ám a különleges, vezető előtti képernyős műszerfal miatt az egész mégiscsak új modellé forr össze, a középső rész felett az infotainment rendszer, a központi érintőképernyős kijelzőjével, lejjebb, a csillogó műanyagra felfestett millió piktogram és felirat alatt a kapacitív érintkezőkben felhalmozott feszültség pusztán érintésre kapcsol. A navigáció, a hangvezérlés, a merevlemezes zenetárolás és sok egyéb, piactól függő szériaszerelvény, a kitörésgátló azonban alaptartozék.
Az ajtókat belülről burkoló fényes, kemény műanyag bátor megoldás. A hely viszonylag tágas, a cég szóhasználatával a felső-középkategóriában ülünk, de hiába kényelmes és jelentős hátul az akkumulátor miatti két önálló ülés lábhelye, már csak külső méretei folytán is mégis csupán legfeljebb középkategóriás.
Csak elektromosan, a 16 kW/h-s, 360 voltos akkumulátoráról a nagyon őszintén, gyárilag deklarált 40–80 km-t tudja elfutni, az európai autósok 80 százaléka ennél nem megy többet naponta, de a beépített, 1,4-es, 86 lovas Ecotec-motornak köszönhetően a hatósugár 500 km fölé is kiterjeszthető, úgy, hogy az Ampera dinamikus paraméterei az éppen aktuális üzemtől függően nem változnak.
![]() | |
![]() | ![]() |
![]() | |
| |
![]() |
Az akkumulátor otthon a hálózatról négy óra alatt feltölthető, ráadásul programozottan, hogy akinek olcsóbb éjszakai árama van, ahhoz időzíthesse a töltést. Négy üzemmód közül lehet választani. A normál (Normal) a takarékosabb használatot szolgálja, a sport (Sport) a sportosat, ez nem jelent nagyobb teljesítményt, szigorúan csak a gázpedál áttételét változtatja, a hegyi (Mountain) mód hegynek fel az akkuval előre töltve is úgy spórol, hogy – a benzinmotort is használva – az autó dinamikája megmaradjon.
Ezt utóbbi állást a hegyek előtt 10-15 kilométerrel kell kiválasztani, később, ha a technika már ott tart, nyilván a tervezett úttal a GPS kapcsolgatja majd, a tart (Hold) üzemmód az akku töltését a benzinmotor használatával az aktuális szinten tartja, hogy maradjon elég áram a tisztán csak elektromos járműveknek engedélyezett területre lépéshez. A próba arra mindenképpen lehetőséget teremtett, hogy meggyőződjünk arról, az Ampera függetlenül az akkumulátor állapotától megtartja kellemes dinamikai tulajdonságait, és érdekes módon a motor beindulása zajban és dinamikában szinte teljesen észrevétlen marad.
Ugyan jár a belső égésű motor, de 109,9 km lefutása után csendben gurulunk be a képzeletbeli benzinkúthoz. A műszerek tanúsága szerint 10 kWh áramot fogyasztottunk, és 2,13 liter benzint. Az Elmű jelenlegi díjszabása alapján nappali áron számítva 663, éjszakain 560 forint lenne az elfogyasztott áram költsége. Ezt az értéket a MOL jelenlegi literenként 377 forintos átlagárával számolva a mért szakaszt 3,89, illetve éjszakai áram áron 3,62 l/100 km-rel futottuk be, a benzinmotorban elhasznált 2,13 literrel együtt.
Az Autó 2011/9. számából
Comments
Eseménynaptár
Friss anyagok

Nyáron újra csináljuk a fesztivált, találkozzunk Hévízen, a részletekért...

A gyújtógyertyák elsődleges feladata a levegő/üzemanyag keverék begyújtásához, valamint...

Az Autobest összeurópai zsűrije a Renault Austral-t választotta 2023...